Urbex – najbardziej fascynujące złomowiska świata

Cmentarzyska starych maszyn i pojazdów wzbudzają wiele kontrowersji. Dla jednych są niesłychanie atrakcyjne i fascynujące, dla innych odpychające i przerażające. Niezaprzeczalne jest to, że miejsca takie mocno pobudzają naszą wyobraźnię. Gdy im się przygląda ma się wrażenie, że ludzkość nawiedziła jakaś katastrofa. Nam od razu na myśl przychodzi wizja postapokaliptycznego świata z filmu Mad Max (film Sci-Fi z Melem Gibsonem w roli głównej). Może właśnie tak będzie wyglądała Ziemia po wojnie jądrowej? Oby nie!

Przeczytaj więcej

Kino drogi, czyli nasze TOP 10 filmów podróżniczych

Wymienienie i opisanie wszystkich filmów podróżniczych jest mało realne, dlatego skupiliśmy się na 10 pozycjach. Czemu wybraliśmy akurat te tytuły? Odpowiedź jest prosta - po prostu je lubimy - jedne mniej, drugie bardziej, ale lubimy. Chętnie do nich wracamy, pomimo że każdy z nich obejrzeliśmy po kilka razy. Oprócz osobistych preferencji kierowaliśmy się również różnorodnością - nie chcieliśmy, żeby wszystkie były „na jedno kopyto”.

W zestawieniu znajdziemy typowe filmy drogi, skupiające się na głównym bohaterze i jego pasji oraz filmy historyczno-geograficzne, które prezentują jakieś przełomowe wydarzenie lub ciekawą osobę. Dzięki tym filmom poznamy miejsca, których prawdopodobnie większość z nas nigdy nie zobaczy na żywo.

Przeczytaj więcej

Volkswagen Ogórek, czyli motoryzacyjne marzenie niejednego podróżnika

Zaledwie kilka lat po wojnie stworzono niezawodnego Volkswagena Transportera T1. Błyskawicznie zrewolucjonizował on europejski rynek samochodów dostawczych. T1 uznawany jest za jedną z największych motoryzacyjnych ikon. Ze względu na swój charakterystyczny zaokrąglony kształt nazywano go „ogórkiem”. Ogórek trafił do seryjnej produkcji 8 marca 1950 roku. Był to drugi samochód w historii produkowany przez Volkswagena (pierwszym był Garbus). Co jakiś czas powstawały nowe wersje m.in. Samba, która uważana jest do dziś za ikonę stylu. Był to najbardziej luksusowy wariant T1. 

Przeczytaj więcej

Ciągnie wilka do lasu, czyli słów kilka o wilku szarym

Wilk szary to bohater licznych legend i ludowych opowieści. W przeszłości mocno demonizowany budził lęk i niepokój wśród ludności. Na szczęście od 1998 roku wilk jest pod ścisłą ochroną i jego populacja z roku na rok wzrasta. Obecnie Polską liczebność wilków można ocenić na ok. 2000 osobników. Jednym z najbardziej fascynujących wilczych zachowań jest wycie do księżyca ... auuuuuuuu! W ten sposób wilki kontaktują się z innymi członami grupy, przygotowują do polowania lub ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem. Głodny wilk może zjeść podczas jednego posiłku od 4 do nawet 9 kg mięsa - stąd się wzięły powiedzenia „wilczy apetyt” i „głodny, jak wilk”.

Przeczytaj więcej

U naszych południowych sąsiadów - Przepaść Macocha

U naszych południowych sąsiadów - Czechów - znajduje się unikatowy obszar o powierzchni 94 km², na którym występuje duże nagromadzenie jaskiń - ponad 1100 pieczar (możliwe, że liczba ta oscyluje nawet w granicach 1600). Region ten nazywany jest Krasem Morawskim i słynie z bogatej rzeźby krasowej. Warto wyjaśnić w jednym zdaniu skąd się bierze kras? Otóż woda deszczowa lub roztopowa wsiąka szczelinami w głąb skał wapiennych i rozpuszcza je od wewnątrz.   

Przeczytaj więcej

15 najpiękniejszych jezior świata

Tym razem przygotowaliśmy dla Was ranking 15-stu najładniejszych zbiorników wodnych świata. Tak kolorowo chyba jeszcze u nas nie było. Na liście znalazło się m.in.: różowe jezioro z Australii, jezioro rodem z filmów science fiction, najgłębsze jezioro świata, słone jezioro, w którym nie żyją żadne ryby, a ponadto Jezioro Tysiąca Wysp, Staw Pięciu Kolorów oraz Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien. 

Przeczytaj więcej

15 najbardziej niezwykłych wybrzeży świata

Wybrzeżem nazywamy pas graniczny lądu i morza obejmujący część nadwodną i część podwodną. Wybrzeża dzielimy na wysokie i niskie. Głównym czynnikiem modelującym wybrzeża są fale morskie, w mniejszym stopniu kształtują je prądy i pływy morskie.   

W zestawieniu znalazło się 15 (tak naprawdę 16, bo na końcu jest bonus :)) najpiękniejszych wybrzeży świata. Staraliśmy się stworzyć, jak najbardziej urozmaicony i kolorowy ranking. Mamy nadzieje, że nam się udało. Lista tradycyjnie ułożona alfabetycznie. Miłego oglądania …        

Przeczytaj więcej

Top 10 polskich wyczynów eksploratorskich

Wiadomo nie od dziś, że Polak potrafi. Fraza ta jest również prawdziwa w dziedzinie odkryć. Kilka naszych dokonań eksploratorskich można śmiało nazwać przełomowymi w skali świata. Są jednak i takie, które tak naprawdę nie przyczyniły się do żadnego wybitnego odkrycia, ale zostały za to wykonane w nadzwyczajnym stylu, dlatego znalazły się na poniższej liście. Kolejność rankingu jest przypadkowa, gdyż nie chcieliśmy wartościować tych wyczynów – uważamy, że wszystkie są wielkie.

Przeczytaj więcej

7 najbardziej niezwykłych restauracji świata

O tym, czy dana restauracja jest dobra, czy nie decyduje wiele czynników. Naturalnie tym najważniejszym jest serwowane jedzenie, ale okazuje się, że inne są równie istotne. W ostatnimi czasie niesłychanie ważna stała się lokalizacja. Ludzie poszukują miejsc mających niepowtarzalny klimat, z oryginalnym wystrojem, miłą obsługą oraz przepięknymi widokami. Można rzec, że coraz częściej nie zwracamy uwagi na to co jemy, tylko gdzie. Poniżej przedstawiamy listę kliku niezwykłych restauracji, w których nawet najprostsza potrawa musi smakować rewelacyjnie.

Przeczytaj więcej

Czy Macedonia jest rzeczywiście Macedonią?

W 1991 roku Macedonia odłączyła się od Jugosławii i proklamowała niepodległość. Utworzenie nowego państwa i nazwanie go Macedonią nie spodobało się jej sąsiadowi – Grecji. Według Greków, Macedonia jest tylko jedna i leży w północnej części ich kraju. W starożytności obszar ten był historycznym centrum antycznej Macedonii, która z kolei była greckim państwem. Starożytni Macedończycy byli Grekami, wywodzącymi się z plemienia Dorów. Posługiwali się greką i wraz z Grekami współtworzyli kulturę hellenistyczną. Macedonię rozsławił Aleksander Wielki (Macedoński), który uczynił z niej prawdziwą potęgę.

Przeczytaj więcej

Tragiczna historia najwyższej zapory świata

W 1956 roku, w Dolinie Vajont w Dolomitach (Włochy), ruszyła budowa najwyższej zapory świata. Konstrukcja miała osiągnąć rekordowe 264 metry wysokość. Inwestorem przedsięwzięcia została spółka SADE, będąca wówczas jedynym dostawcą energii elektrycznej w północno-wschodnich Włoszech. Budowa zapory od samego początku budziła wielkie emocje wśród miejscowej ludność. Większość mieszkańców Doliny Vajont była zadowolona z tego faktu i popierała tą inicjatywę. Uważano, że dzięki niej ich region w końcu zacznie się rozwijać – w tamtym okresie był to bardzo ubogi okręg rolniczy. Wielu mężczyzn z okolicznych wiosek znalazło zatrudnienie przy budowie zapory, co uznano za dodatkowy plus.

Przeczytaj więcej

Sir Paweł Edmund Strzelecki

Bezsprzecznie najwybitniejszy polski podróżnik i eksplorator. Okrzyknięty jednym z herosów XIX wieku. Jego nazwisko wymienia się wśród takich sław jak: Livingston (szkocki badacz i odkrywca Afryki), Scott (brytyjski badacz Antarktydy), czy Amundsen (norweski polarnik, pierwszy zdobywca bieguna południowego).

Przeczytaj więcej

Jak z morza zrobiono kałużę

Prawdopodobnie trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale coś takiego wydarzyło się naprawdę. W ciągu zaledwie 50 lat, ZSRR doprowadziło do prawie całkowitego wyschnięcia Jeziora Aralskiego. W latach 60-tych zajmowało ono powierzchnię ponad 68 tys. km², czyli prawie tyle samo, ile zajmuje … Litwa. Ze względu na ogromne rozmiary nazywano je Morzem Aralskim – plasowało się na 4. miejscu wśród największych jezior świata.

Przeczytaj więcej

Największe kratery uderzeniowe na Ziemi

Spadające na powierzchnię Ziemi ciała niebieskie tj.: meteoryty, planetoidy i komety tworzą kratery uderzeniowe, czyli koliste zagłębienia. Powstają one również na powierzchniach pozostałych obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Obecnie na Ziemi doliczono się 183 kraterów uderzeniowych - 73 z nich ma średnicę przekraczającą 10 km. Największe kratery na Ziemi, w porównaniu z największymi kraterami w naszym Układzie Słonecznym są tak naprawdę ... mikroskopijne!

Przeczytaj więcej

Kwintesencja przygody – szlak Pacific Crest Trail

Pacific Crest Trail jest jednym z najpiękniejszych i najdłuższych szlaków świata. Znajduje się w USA i biegnie grzbietem łańcuchów górskich z Meksyku do Kanady przez trzy stany Kalifornię, Oregon i Waszyngton - ma 4265 km długości! Jego przejście zajmuje ok. 5-6 miesięcy. Szlak wiedzie przez obszary pustynne, bujne lasy, siedem parków narodowych, kilka pasm górskich, w tym góry Sierra Nevada z rzeźbą polodowcową oraz wulkaniczne Góry Kaskadowe. 

Przeczytaj więcej

Największa tragedia lawinowa w Polsce

20 marca 1968 roku, w Karkonoszach zeszła ogromna lawina. Nigdy wcześniej, później zresztą też nie spotkano w Polsce tak imponującego śnieżnego osuwiska. Lawinisko miało 800 m długości, ponad 80 m szerokość, średnią grubość ok. 12 m i wysokość czoła dochodzącą do 25 m. To właśnie wtedy rozegrała się największa tragedia w polskich górach, w której zginęło 19 osób, głównie turystów z ZSRR i NRD.

Przeczytaj więcej

Kolorowe schody w miastach

W każdym mieście, nie zależnie od szerokości geograficznej, można znaleźć całą masę … schodów. Większość z nich jest brzydka i obdrapana. Tak naprawdę nikt nie zwraca na nie uwagi, pomimo, że codziennie korzysta z nich mnóstwo mieszkańców. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, jednak czemu by tego nie zmienić? Wystarczy trochę farby i chęci, żeby przekształcić je w coś niesamowitego, coś co umili nam życie w szarym mieście i sprawi, że chociaż na chwilę zwolnimy i pomarzymy o przysłowiowych niebieskich migdałach. W niektórych miastach już tak się stało i efekty przemian są imponujące. Zapraszamy Was do obejrzenia tej niesamowicie kolorowej galerii :) 

Przeczytaj więcej

7 najładniejszych ogrodów świata

Ranking 7 najładniejszych ogrodów świata. Wśród nich znalazł się między innymi japoński Ashikaga Flower Park, którego ozdobą są najstarsze w Japonii (mają po 100 lat) wisterie (glicynia) – pnącza mające piękne groniaste kwiatostany. Pnącza trzeba podpierać, gdyż ich pędy osiągają nawet 10 m długości. Wisterie można spotkać przede wszystkim w mokrych lasach i nad brzegami strumieni. Idealnym miesiącem na zwiedzenie Ashikaga Park jest maj, gdyż rośliny wtedy kwitną i najpiękniej pachną.

Przeczytaj więcej

15 najpiękniejszych wodospadów świata

Wodospady są jednymi z najbardziej malowniczych elementów krajobrazu. Mają w sobie coś niezwykłego, coś co sprawia, że ciężko im się oprzeć i przejść koło nich obojętnie. Z założenia wszystkie są piękne, dlatego bardzo trudno było wybrać te naj – na szczęście jakoś się udało:). Poniżej lista 15 najładniejszych wodospadów świata (lista ułożona alfabetycznie).

Przeczytaj więcej

Benedykt Polak – pierwszy polski odkrywca

Niech każdy z Was wyobrazi sobie siebie wyruszających w nieznane. Co się wtedy czuje? Strach? Podniecenie? Nie posiadamy map, ani przewodników. Nie mamy pojęcia dokąd jedziemy. Tak naprawdę, nie wiemy czego się spodziewać. A jednak ruszamy przed siebie, pogodzeni z tym, że możemy już nigdy nie wrócić. Bez wątpienia Benedyktowi Polakowi należy się szacunek oraz miejsce wśród największych odkrywców świata. Rzeczywistość jest jednak nieco inna ...

Przeczytaj więcej

Zagadkowa tragedia na Przełęczy Diatłowa

Zimą 1959 roku grupa studentów z Jekaterynburga składająca się z dwóch kobiet i siedmiu mężczyzn wyruszyła w północny Ural z zamiarem zdobycia góry Otorten (1234m n.p.m.). Uczestnicy wyprawy, pomimo młodego wieku (od 21 do 24 lat) byli zaprawionymi w bojach narciarzami i turystami górskimi. Każdy z nich brał już udział w podobnych ekspedycjach. Do wyprawy dołączył doświadczony przewodnik górski Semjon Zołotarew (37 lat).

Przeczytaj więcej

15 najbardziej niezwykłych wysp świata

Na świecie istnieje cała masa wysp – jest ich tak dużo, że nikt jeszcze nie pokusił się o ich policzenie. Ciężko byłoby je wszystkie wymienić, dlatego skupiliśmy się tylko na tych małych i bardzo małych. Spośród nich wybraliśmy naszym zdaniem 15 najciekawszych.

Przeczytaj więcej

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów