Ukraińska Huculszczyzna, czyli największy skansen Europy

Na terenie Ukrainy, częściowo również i Rumunii, znajduje się fascynująca kraina nazywana Huculszczyzną. Swoim zasięgiem obejmuje kilka pasm Karpat Wschodnich m.in.: Gorgany, Czarnohorę i Świdowiec. Historia tego regionu jest strasznie zawikłana. Co nóż przynależał on do innego państwa. Polska dwukrotnie sprawowała pieczę nad tymi ziemiami - w XIV wieku oraz w okresie międzywojennym.   

Przeczytaj więcej

Ernest Shackleton i Heroiczna Era Eksploracji Antarktydy

Już w starożytności Arystoteles wysuwał teorie, że na południu kuli ziemskiej musi znajdować się duży ląd, który stanowi równowagę dla północnych kontynentów. Przez wieki podtrzymywano te przypuszczenia, jednak nie znalazł się nikt, kto by je uwiarygodnił. Antarktyda czekała cierpliwie aż do początku XIX wieku, kiedy to stała się ostatnim odkrytym kontynentem. Pomimo jej odkrycia, początkowo nikt nie kwapił się z jej dalszą eksploracją. Wynikało to z surowych warunków tam panujących oraz braku odpowiedniego sprzętu. Zdarzały się pojedyncze wypady organizowane głównie przez poławiaczy fok, ale nie miały one charakteru poznawczego.

Przeczytaj więcej

15 najbardziej niezwykłych formacji skalnych świata

Formacje skalne to wszystkie formy ukształtowania terenu, zarówno wypukłe, jak i wklęsłe zbudowane ze skały. Są jednymi z najbardziej spektakularnych elementów krajobrazu. Uformowały je procesy endogeniczne (trzęsienia ziemi, wulkany, ruchy górotwórcze) i egzogeniczne (wietrzenie, denudacja, erozja). Dzięki swojej złożoności, mamy gwarancję, że na dwie identyczne formy skalne nigdy nie trafimy. Zapraszamy do kolejnego szwendaczowego rankingu.

Przeczytaj więcej

Cmentarz żydowski w Częstochowie - miejsce owiane tajemnicą

Częstochowski cmentarz żydowski zajmuje powierzchnię ponad 8 ha, co sprawia, że jest jednym z największych kirkutów w Polsce. Znajduje się tam od 4 do 5 tysięcy macew (nagrobków). W większości mają one inskrypcje w języku hebrajskim, ale można znaleźć również nagrobki z polskimi napisami. Miejsce to przez lata było pozostawione samo sobie. Nikt się nim nie zajmował, a niszczejącym kirkutem zaopiekowała się w końcu matka natura.

Przeczytaj więcej

Historia lwów ludojadów z Tsavo

W XIX wieku europejskie mocarstwa rywalizowały ze sobą o wpływy w Afryce. W celu umocnienia dotychczasowych zdobyczy oraz przyspieszenia dalszego podboju Czarnego Lądu kolonizatorzy rozbudowywali kolej - wybuchł istny wyścig kolejowy. W 1896 roku Brytyjska Kompania Wschodnioafrykańska przystąpiła do budowy “szalonej kolei donikąd”, czyli linii kolejowej z Mombasy do Ugandy.

Przeczytaj więcej

Urbex – najbardziej fascynujące złomowiska świata

Cmentarzyska starych maszyn i pojazdów wzbudzają wiele kontrowersji. Dla jednych są niesłychanie atrakcyjne i fascynujące, dla innych odpychające i przerażające. Niezaprzeczalne jest to, że miejsca takie mocno pobudzają naszą wyobraźnię. Gdy im się przygląda ma się wrażenie, że ludzkość nawiedziła jakaś katastrofa. Nam od razu na myśl przychodzi wizja postapokaliptycznego świata z filmu Mad Max (film Sci-Fi z Melem Gibsonem w roli głównej). Może właśnie tak będzie wyglądała Ziemia po wojnie jądrowej? Oby nie!

Przeczytaj więcej

Kino drogi, czyli nasze TOP 10 filmów podróżniczych

Wymienienie i opisanie wszystkich filmów podróżniczych jest mało realne, dlatego skupiliśmy się na 10 pozycjach. Czemu wybraliśmy akurat te tytuły? Odpowiedź jest prosta - po prostu je lubimy - jedne mniej, drugie bardziej, ale lubimy. Chętnie do nich wracamy, pomimo że każdy z nich obejrzeliśmy po kilka razy. Oprócz osobistych preferencji kierowaliśmy się również różnorodnością - nie chcieliśmy, żeby wszystkie były „na jedno kopyto”.

W zestawieniu znajdziemy typowe filmy drogi, skupiające się na głównym bohaterze i jego pasji oraz filmy historyczno-geograficzne, które prezentują jakieś przełomowe wydarzenie lub ciekawą osobę. Dzięki tym filmom poznamy miejsca, których prawdopodobnie większość z nas nigdy nie zobaczy na żywo.

Przeczytaj więcej

Volkswagen Ogórek, czyli motoryzacyjne marzenie niejednego podróżnika

Zaledwie kilka lat po wojnie stworzono niezawodnego Volkswagena Transportera T1. Błyskawicznie zrewolucjonizował on europejski rynek samochodów dostawczych. T1 uznawany jest za jedną z największych motoryzacyjnych ikon. Ze względu na swój charakterystyczny zaokrąglony kształt nazywano go „ogórkiem”. Ogórek trafił do seryjnej produkcji 8 marca 1950 roku. Był to drugi samochód w historii produkowany przez Volkswagena (pierwszym był Garbus). Co jakiś czas powstawały nowe wersje m.in. Samba, która uważana jest do dziś za ikonę stylu. Był to najbardziej luksusowy wariant T1. 

Przeczytaj więcej

Ciągnie wilka do lasu, czyli słów kilka o wilku szarym

Wilk szary to bohater licznych legend i ludowych opowieści. W przeszłości mocno demonizowany budził lęk i niepokój wśród ludności. Na szczęście od 1998 roku wilk jest pod ścisłą ochroną i jego populacja z roku na rok wzrasta. Obecnie Polską liczebność wilków można ocenić na ok. 2000 osobników. Jednym z najbardziej fascynujących wilczych zachowań jest wycie do księżyca ... auuuuuuuu! W ten sposób wilki kontaktują się z innymi członami grupy, przygotowują do polowania lub ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem. Głodny wilk może zjeść podczas jednego posiłku od 4 do nawet 9 kg mięsa - stąd się wzięły powiedzenia „wilczy apetyt” i „głodny, jak wilk”.

Przeczytaj więcej

U naszych południowych sąsiadów - Przepaść Macocha

U naszych południowych sąsiadów - Czechów - znajduje się unikatowy obszar o powierzchni 94 km², na którym występuje duże nagromadzenie jaskiń - ponad 1100 pieczar (możliwe, że liczba ta oscyluje nawet w granicach 1600). Region ten nazywany jest Krasem Morawskim i słynie z bogatej rzeźby krasowej. Warto wyjaśnić w jednym zdaniu skąd się bierze kras? Otóż woda deszczowa lub roztopowa wsiąka szczelinami w głąb skał wapiennych i rozpuszcza je od wewnątrz.   

Przeczytaj więcej

15 najpiękniejszych jezior świata

Tym razem przygotowaliśmy dla Was ranking 15-stu najładniejszych zbiorników wodnych świata. Tak kolorowo chyba jeszcze u nas nie było. Na liście znalazło się m.in.: różowe jezioro z Australii, jezioro rodem z filmów science fiction, najgłębsze jezioro świata, słone jezioro, w którym nie żyją żadne ryby, a ponadto Jezioro Tysiąca Wysp, Staw Pięciu Kolorów oraz Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien. 

Przeczytaj więcej

15 najbardziej niezwykłych wybrzeży świata

Wybrzeżem nazywamy pas graniczny lądu i morza obejmujący część nadwodną i część podwodną. Wybrzeża dzielimy na wysokie i niskie. Głównym czynnikiem modelującym wybrzeża są fale morskie, w mniejszym stopniu kształtują je prądy i pływy morskie.   

W zestawieniu znalazło się 15 (tak naprawdę 16, bo na końcu jest bonus :)) najpiękniejszych wybrzeży świata. Staraliśmy się stworzyć, jak najbardziej urozmaicony i kolorowy ranking. Mamy nadzieje, że nam się udało. Lista tradycyjnie ułożona alfabetycznie. Miłego oglądania …        

Przeczytaj więcej

7 najbardziej niezwykłych restauracji świata

O tym, czy dana restauracja jest dobra, czy nie decyduje wiele czynników. Naturalnie tym najważniejszym jest serwowane jedzenie, ale okazuje się, że inne są równie istotne. W ostatnimi czasie niesłychanie ważna stała się lokalizacja. Ludzie poszukują miejsc mających niepowtarzalny klimat, z oryginalnym wystrojem, miłą obsługą oraz przepięknymi widokami. Można rzec, że coraz częściej nie zwracamy uwagi na to co jemy, tylko gdzie. Poniżej przedstawiamy listę kliku niezwykłych restauracji, w których nawet najprostsza potrawa musi smakować rewelacyjnie.

Przeczytaj więcej

Top 10 polskich wyczynów eksploratorskich

Wiadomo nie od dziś, że Polak potrafi. Fraza ta jest również prawdziwa w dziedzinie odkryć. Kilka naszych dokonań eksploratorskich można śmiało nazwać przełomowymi w skali świata. Są jednak i takie, które tak naprawdę nie przyczyniły się do żadnego wybitnego odkrycia, ale zostały za to wykonane w nadzwyczajnym stylu, dlatego znalazły się na poniższej liście. Kolejność rankingu jest przypadkowa, gdyż nie chcieliśmy wartościować tych wyczynów – uważamy, że wszystkie są wielkie.

Przeczytaj więcej

Czy Macedonia jest rzeczywiście Macedonią?

W 1991 roku Macedonia odłączyła się od Jugosławii i proklamowała niepodległość. Utworzenie nowego państwa i nazwanie go Macedonią nie spodobało się jej sąsiadowi – Grecji. Według Greków, Macedonia jest tylko jedna i leży w północnej części ich kraju. W starożytności obszar ten był historycznym centrum antycznej Macedonii, która z kolei była greckim państwem. Starożytni Macedończycy byli Grekami, wywodzącymi się z plemienia Dorów. Posługiwali się greką i wraz z Grekami współtworzyli kulturę hellenistyczną. Macedonię rozsławił Aleksander Wielki (Macedoński), który uczynił z niej prawdziwą potęgę.

Przeczytaj więcej

Tragiczna historia najwyższej zapory świata

W 1956 roku, w Dolinie Vajont w Dolomitach (Włochy), ruszyła budowa najwyższej zapory świata. Konstrukcja miała osiągnąć rekordowe 264 metry wysokość. Inwestorem przedsięwzięcia została spółka SADE, będąca wówczas jedynym dostawcą energii elektrycznej w północno-wschodnich Włoszech. Budowa zapory od samego początku budziła wielkie emocje wśród miejscowej ludność. Większość mieszkańców Doliny Vajont była zadowolona z tego faktu i popierała tą inicjatywę. Uważano, że dzięki niej ich region w końcu zacznie się rozwijać – w tamtym okresie był to bardzo ubogi okręg rolniczy. Wielu mężczyzn z okolicznych wiosek znalazło zatrudnienie przy budowie zapory, co uznano za dodatkowy plus.

Przeczytaj więcej

Sir Paweł Edmund Strzelecki

Bezsprzecznie najwybitniejszy polski podróżnik i eksplorator. Okrzyknięty jednym z herosów XIX wieku. Jego nazwisko wymienia się wśród takich sław jak: Livingston (szkocki badacz i odkrywca Afryki), Scott (brytyjski badacz Antarktydy), czy Amundsen (norweski polarnik, pierwszy zdobywca bieguna południowego).

Przeczytaj więcej

Jak z morza zrobiono kałużę

Prawdopodobnie trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale coś takiego wydarzyło się naprawdę. W ciągu zaledwie 50 lat, ZSRR doprowadziło do prawie całkowitego wyschnięcia Jeziora Aralskiego. W latach 60-tych zajmowało ono powierzchnię ponad 68 tys. km², czyli prawie tyle samo, ile zajmuje … Litwa. Ze względu na ogromne rozmiary nazywano je Morzem Aralskim – plasowało się na 4. miejscu wśród największych jezior świata.

Przeczytaj więcej

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Wybierz coś dla siebie : )

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj